Felecity

Společenské šaty pro svatebčanky

Organizace svatby zabere spoustu času nejen nastávajícím novomanželům, ale i jejich maminkám. A i když se rozhodnete nechat si všechny svatební přípravy zajistit službami renomovaného svatebního salonu, starost o výběr společenského oblečení stejně zůstává na vás. Samozřejmě, že se všechno dění odehrává nejprve kolem svatebních šatů nevěsty a ženicha. Také družičky by měly být typem a barvou svého oblečením sladěné se zvoleným stylem svatebního obřadu. Až nakonec pak přijdou ustarané maminky a nastávající tchýně. Když je všechno zajištěno podle jejich představ, teprve zjišťují, že na své společenské šaty trošku pozapomněly a že vlastně „vůbec nemají co na sebe“.

 

A proto se dnes většina svatebních salonů zaměřuje nejen na klasické svatební šaty pro nevěsty, ale ve své nabídce pamatuje také na vhodné společenské šaty pro matky, ze kterých se po svatbě jakýmsi přirozeným historickým vývojem bohužel stávají také tchýně.

 

Na svatbě svých dětí mohou i maminky vypadat elegantně a mladistvě díky dobře zvoleným společenským šatům. Uveďme si několik základních typů společenského oblečení, ve kterých se budete cítit pohodlně a skvěle a navíc vám v budoucnu ještě dobře poslouží i k jiným příležitostem. Opakovaně si je rády obléknete také do divadla, na promoce či na firemní večírek a do společnosti.

 

  1. Klasickým a nejvhodnějším oblečením je luxusní společenský kostýmek zpracovaný z dražší nemačkavé látky, hladké jemné tkaniny v pastelových barvách. Není se třeba obávat například ani výraznější vetkané zlaté či stříbrné nitky v kombinaci s krajkou. Pro plnoštíhlou postavu je vhodné zvolit kabátek v délce mírně zakrývající boky s užší, pouzdrovou sukní a jemnou halenkou v tónu. Štíhlé postavy si mohou dovolit zapnuté sáčko bez halenky, těsně vypasované na tělo, v délce mírně pod pas. Budou tak stále vypadat svěží a sexy.
  2. Pouzdrové šaty s dlouhým nebo tříčtvrtečním rukávem, v délce mírně pod kolena, jsou vhodné pro jakoukoliv postavu. Menší vycpávky, všité v místě ramen příjemně zvýrazní ženskou siluetu. Oblíbeným materiálem je dnes tolik módní elastická krajka. Příměs elastanu zajistí komfort pohybu.
  3. Pro chladnější období je přes pouzdrové šaty možné obléci otevřené dámské paleto v délce nad kolena. Nemusí být propínací, šaty tak pouze podtrhne a nezahalí. Vhodná je kombinace dvou barev v tónu. Komplet paleta s pouzdrovými šaty pak působí velmi důstojně, elegantně a uceleně.
  4. Sportovnější typy žen mohou k dámskému paletu zvolit širší společenské kalhoty zpracované z tenké, jemné a dobře splývavé látky v sytější barvě, než je paleto samotné.
  5. Nadčasové a slušivé koktejlky by neměly chybět v šatníku žádné ženy a jsou-li ušity z jemných materiálů, jako je například šifon, nemusíte se obávat zvolit jejich design v některé z pastelových barev v trošku sytějším odstínu. Exkluzivní koktejlové šaty ušité z elastické krajky v délce ke kolenům můžete však i na svatbu obléci v černé barvě. Rozhodně si ale ohlídejte délku rukávku. Od středního věku už šaty, byť sebeslušivější nesmí odhalit ochablé svalstvo paží nebo špičatě kostnatá ramena. Pro chladnější období je možno koktejlky doplnit již zmíněným dámským paletem, zpracovaným ze stejné krajkové látky či lehkého šifonu. Vhodné je i tenčí precizně zpracované sáčko nebo kratší kabátek, například z kvalitního nemačkavého saténu.
  6. Vhodným doplňkem společenských šatů je také bolerko. Otevřené s dekorativním širokým lemem a krátkým rukávem podtrhne ženskou linii postavy a dodá ležérní mladistvý vzhled. Je-li bolerko ušito z kvalitní látky s mírným vzorem, dodá navíc jednobarevným šatům, přes které je oblečeno, velmi kreativní výraz.
  7. V poslední době je také velmi populární blejzr, zpracovaný z dražší luxusní látky s mačkaným efektem. Lze ho doplnit kontrastními detaily na pasovce, například v barvě zvolených šatů.
  8. Dlouhé šaty decentního střihu a splývavého materiálu jsou samozřejmě také klasickým společenským oblečením, přesto je uvádíme až na posledním místě, protože ne vždy jsou vhodnou volbou. Velmi záleží na zvoleném stylu a prostředí, ve kterém se bude svatba odehrávat.

Na závěr našeho malého průvodce si dovolíme jednu malou poznámku. Vždy volte jen takové společenské šaty, které podtrhnou vaši jedinečnost tak, abyste byly po celý svatební den svých dětí spokojené především samy se sebou.TOPlist