planujete-svatbu

Plánujete na příští rok svatbu? Začněte s přípravami už nyní

Rozhodnete-li se, že svatební přípravy dokážete zajistit vlastními silami, jen za pomoci ochotných rodičů, sourozenců, přátel a kamarádů, měli byste vědět, že v takovém případě je vhodné nic nepodcenit a začít s realizací plánů s ročním předstihem. Vyhnete se tak přinejmenším zbytečnému zklamání z toho, že vámi vybraný termín a místo konání svatby jsou již obsazené, žádné šaty nesplňují vaše představy a oblíbený kadeřnický salon bude mít v tom samém čase sanitární den z důvodu malování.

Proto se nebojte s přípravami na svatbu začít 12 měsíců před slavnostním dnem.

Pokusíme se vás teď provést několika důležitými kroky tak, abyste získali dokonalý přehled o tom, co je třeba a kdy zajistit, aby vaše svatba byla dokonalá, svatebčané spokojení a vaše vzpomínky po zbytek života nekalily žádné nepříjemnosti.  Berte však tuto časovou osu jen jako dobrého průvodce, kterého si můžete uzpůsobit podle svých představ.

 

 

12 měsíců před svatbou
plánování svatby

 

♥ Seznamte se svým úmyslem rodiče a pokud se ještě neznají, je nejvyšší čas je navzájem představit. Můžete toto setkání koncipovat jako zásnubní večírek.

♥ Ujistěte se, že máte všechny potřebné doklady v pořádku.

♥ Stanovte si přibližný počet svatebních hostů. Pokud jich máte na seznamu kolem sta, pak je nejvyšší čas začít s přípravami, protože zřejmě plánujete klasickou velkou svatbu.
plánování svatby
♥ Určete si konkrétní termín. Je třeba počítat se statistickým faktem, že jaro, léto a podzim jsou pro svatby sezónou oblíbenější, než období zimní.

♥ Ujasněte si styl, námět a barevné schéma svatby, v jakém si přejete, aby se váš svatební den odehrával.

♥ Podle uvážení předchozích bodů pak zajistěte místo obřadu a hostiny.

♥ Dnes už je samozřejmostí nechat si svatbu nejen nafotit, ale i celý její průběh natočit. Proto si včas a s dostatečným předstihem zajistěte fotografa a kameramana a zjistěte si jejich finanční nároky. Většinou se jedná o službu na celý den, a protože si zcela jistě přejete kvalitního profesionála, nikoliv laika s roztřesenou rukou, mějte na paměti, že kalendáře specialistů zaměřujících se na focení a filmování svateb, bývají plné a ne zcela levné.

♥ Máte-li v plánu oživit svatební hostinu a další svatební zábavu živou hudbou, je nejvyšší čas domluvit se s hudebníky na konkrétním termínu vašeho svatebního dne, opět z důvodu jejich vytíženosti a časových možností. Také si dojednejte fixní honorář, abyste později nad obdrženou fakturou nezažili nepříjemné překvapení.

♥ Pomalu začněte přemýšlet o svatebních šatech nevěsty, ženicha a případných družiček. 12 měsíců uplyne velmi rychle a pokud si přejete svatbu laděnou v konkrétních barvách, je nejvyšší čas začít přemýšlet, jak všechny jmenované efektně sladit dohromady. Neopomeňte ani možnost pohodlnějších společenských šatů, do kterých se nevěsta může převléci po skončení oficiální části svatebního dne.

♥ Pokud jste rozhodnuti stvrdit svůj sňatek snubními prstýnky, začněte se po nich poohlížet.
plánování svatby

11 měsíců před svatbou

♥ Přibližně před měsícem jste seznámili své rodiče s úmyslem uzavřít sňatek. Ujasnili jste si své představy, předběžně máte jasno, jak by měla vaše svatba vypadat a nyní nadchází vhodná doba zaměřit se na sestavení svatebního rozpočtu. Domluvte se, kdo bude jaké položky ze svatebního plánu spolufinancovat. Do rozpočtu zaneste všechny známé položky, ale pro jistotu si nechte místo i pro rezervu.

♥ Máte-li sestavený rozpočet a přesnou představu o vašich finančních možnostech, můžete si upřesnit své plánované investice. Když je rozpočet vyšší, než jste předpokládali, nejsnadněji ho upravíte snížením počtu svatebních hostů.

♥ Nyní je také vhodná doba pro jedno ze zásadních rozhodnutí ohledně svatebních příprav. A to, zda svatbu zvládnete zorganizovat sami vlastními silami nebo zda by se vám spíše nevyplatilo najmout si svatebního koordinátora.

 

 

10 měsíců před svatbou

♥ Jistě se milujete, a proto chcete vstoupit do stavu manželského, přesto si promluvte o možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu. A pokud jste si ujasnili svůj vzájemný vztah k materiálním hodnotám můžete ve svatebních přípravách nadále pokračovat.

♥ Důležitou součástí svatebního obřadu jsou svědci, oslovte je a požádejte o spolupráci.

♥  Oslovte také své kamarádky a zeptejte se jich, zda by přijaly role družiček. Pokud máte v příbuzenstvu také malé děti, zapojte i je. Společně naplánujte choreografii a zvolte pro ně jednotné oblečení.

♥ Vrhněte se intenzivně do výběru svatebních šatů pro nevěstu. Ať už si je budete chtít zapůjčit ve svatebním salónu nebo zakoupit, a nebo nechat ušít na míru, máte nyní nejvyšší čas.

♥ Proveďte průzkum mnoha klenotnictví, snubní prstýnky rozhodně nekupujte hned v tom prvním, které navštívíte. Udělejte si přehled o nabídce trhu a variabilnosti cen. U snubních prstenů rozhoduje kvalita, nezapomínejte, že je to investice na celý život. A protože jsou potvrzením vaší lásky a vzájemnosti vybírejte je spolu. Už jen z praktického hlediska je dobré, aby si je předem ozkoušela nastávající nevěsta i ženich. Vyvarujete se tak při obřadu nepříjemného zjištění o špatné velikosti. Snubní prsteny si také můžete nechat zhotovit na objednávku a dopřát tak klenotníkovi dostatek času na jejich kvalitní zpracování a případné rytí vašich jmen.

 

9 měsíců před svatbou

♥ Sestavte si návrh svatebního menu a objednejte si jeho ochutnávku. Seznamte se s kuchařem a proberte s ním svoje přání ohledně chutí a případných dietních požadavků na jídlo. Nezapomeňte na děti a dětské jídlo.

♥ Rozmyslete si nabídku alkoholických i nealkoholických nápojů a proveďte ochutnávku.

♥ Vybírejte návrhy a ochutnávky vzorků na budoucí svatební dort.

♥ Ujasněte si svoji představu výslužky pro svatební hosty, a to včetně způsobu zabalení, krabičky, stuhy na převázání,

♥ Žádná svatba nesmí být „hladová“, a proto zvažte i jiné pohoštění v průběhu dne, máme na mysli například drobné slané i sladké zákusky, teplé svačinové polévky, lehká večeře…

♥ Před měsícem jste se zabývali výběrem svatebních šatů, nyní již máte zcela jasno a proto je čas soustředit se na výběr vhodné svatební obuvi.

♥ Pokud chcete sdílet se svými přáteli svatební přípravy založte si k tomu vlastní webovou stránku nebo třeba skupinu na facebooku

♥ Znovu navštivte vybrané místo konání svatby a zrekapitulujte si, zda vše zapadá do vašich plánů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda vašim záměrům vyhovuje osvětlení vybraných prostor, či zda by ho nebylo vhodné ve večerních hodinách doplnit například svícemi, a tak podobně.

 

 

8 měsíců před svatbou

♥ Dokončete s definitivní platností seznam svých svatebních hostů a předběžně je o svém úmyslu pozvat je na svoji svatbu informujte. Zjistěte jejich případné požadavky na zajištění ubytování v místě konání svatby. Proveďte rezervaci hotelových pokojů.

♥ Seznamte své hosty s možností dopravy do místa konání svatby.

♥ Udělejte rezervaci aut či jiných dopravních prostředků, kterými budete své hosty přepravovat například z místa konání svatebního obřadu na hostinu a tak podobně.

 

 

7 měsíců před svatbou

♥ Vybírejte design svatebního oznámení a objednejte jeho tisk, vhodné je také počítat s tištěným poděkováním za projevená blahopřání k svatbě či zaslané dary. Pokud byste nestihly všechny plánované hosty pozvat na svatbu osobně, objednejte si také tisk pozvánek na hostinu, které přiložíte ke svatebnímu oznámení pouze těm hostům z vašeho seznamu. Nezapomínejte však, že počet svatebních oznámení velmi pravděpodobně přesáhne počet zvaných hostů. Objednejte si tedy dostatečnou rezervu. Nezapomeňte také na obálky, bez nich svatební oznámení nerozešlete.

♥ Zajistěte jmenovky na stoly.

 

 

6 měsíců před svatbou

♥ Vybírejte vhodné květiny. Zvolte květinářství, kterému zadáte nejen vazbu svatební kytice, ale i květinovou výzdobu prostor, kde se svatba bude konat. Nezapomeňte na myrthy s mašličkami. V případě, že jste s volbou již spokojeni proveďte objednávku. Některé květiny mohou být dovážené ze zahraničí a vy tak dopřejete obchodníkovi dostatek času, aby mohl vyhovět vašemu očekávání.

♥ Sestavte seznam hudby, kterou si budete přát a předejte ji hudebníkům. Domluvte se s nimi na podrobnostech a organizaci.

♥ Plánujte a vybírejte svatební cestu. Zkontrolujte si své pasy, do exotických destinací by měly mít platnost nejméně šest měsíců.

♥ Objednejte se u kadeřníka a rezervujte si závazný termín. Také si domluvte několik návštěv a vyzkoušejte hned několik typů účesů, vhodných k vašemu stylu a vybraným svatebním šatům.

♥ Pokud jste zvyklá na pravidelné návštěvy kosmetického salonu, objednejte si vizážistku na profesionální líčení.

♥ Objednejte se včas na pedikúru a manikúru.

♥ Vytvořte si časový harmonogram celého svatebního dne, zjistíte tak, zda jste přece jenom na něco nezapomněli. Znovu si ujasněte program celého svatebního dne a nezapomeňte na dětský program, případně zajistit hlídání dětí, aby jejich rodiče měli dostatek volnosti.

♥ Znovu si zkontrolujte rozpočet a porovnejte ho se skutečností.

 

 

5 měsíců před svatbou

♥ Máte-li náhle pocit, že se ve svatebních přípravách přece jen ztrácíte, poraďte se se svatebním koordinátorem. Jednorázová konzultace není finančně náročná a vy budete mít jistotu, že postupujete správně.

♥ Sestavte si seznam všech úkonů, které ještě budete muset do svatby učinit a jejich plnění neváhejte s tužkou v ruce odškrtávat. Získáte tak jistotu, že jste na nic nezapomněli.

♥ Svatební šaty pro nevěstu a ženicha jsou jistě již zajištěné, ujasněte si tedy ještě jaké spodní prádlo zvolíte, zda vám vyhovuje závoj či zda ženichova košile skutečně odpovídá tónu, který jste vybrali. Nezapomeňte na výběr vkusného parfému a decentních šperků.

 

 

4 měsíce před svatbou

♥ Rozešlete svatební oznámení, aby pozvaní hosté mohli potvrdit svoji účast a vy tak případně mohli v klidu zredukovat objednané počty.

♥ Plánujete rozlučkovou párty? Nyní je pro její zajištění a rezervaci vhodná doba.

 

 

3 měsíce před svatbou

♥ Seznamte se s průběhem obřadu a dolaďte s ceremoniářem poslední detaily a nejasnosti.

♥ Uspořádejte schůzku s družičkami a proveďte zkoušku oděvů a choreografie. Nebojte se všem sdělit, co od nich očekáváte.

 

 

2 měsíce před svatbou

♥ Zbytečně se nenervujte, všechno klape podle vašich představ.

♥ Dolaďujte a kontrolujte své již uskutečněné objednávky. Získáte jistotu, že všichni obchodníci s objednanými službami počítají a nezapomněli.

♥ Ověřte si, že na svatební hostině bude zajištěno dostatek stejného nádobí, ubrusy a ubrousky v barvách tak, jak jste vše objednali.

 

 

1 měsíc před svatbou

♥ Kontaktujte pozvané svatební hosty, kteří vám dosud svoji účast nepotvrdily.

♥ Vytvořte si zasedací pořádek ke stolu.

♥ Ujistěte se, že všichni znají do detailu své úkoly a povinnosti, které budou plnit a zajišťovat v průběhu svatebního dne.

♥ Závazně potvrďte všechny dosud předběžné rezervace.
♥ Raději si zkontrolujte připravené projevy otců, určitě nechcete zažít nepříjemné překvapení díky intimnímu odhalení detailů z vašeho raného dětství.

♥ Svatební šaty a obuv nevěsty i ženicha už by měly viset doma na ramínku ve skříni. Zrovna tak společenské šaty pro rodiče a družičky. Je na čase vyzvednout si u klenotníka snubní prstýnky.

 

1 den před svatbou

♥ Snažte se zachovat klid a důvěřujte si, veškeré přípravy vrcholí a vše se schyluje ke zdárnému konci – svatebnímu obřadu.

♥ Užijte si manikúru a pedikúru

 

 

Svatební den

♥ Návštěvu kadeřníka a vizážistky si vychutnejte, nechte se hýčkat.

♥ Vyzvedněte svatební kytici.

♥ Nezapomeňte si také na sebe obléci něco „vypůjčeného“, samozřejmě pro štěstí.

♥ Svatební den si užívejte, pro jeho zdárný průběh jste již udělali vše, co bylo ve vašich silách.TOPlist