druzky_publikace1

Družičky

Nedílnou součástí velkých svateb jsou družičky. Jejich přítomnost oživí obřad a dotváří romantickou atmosféru svatby.

Družičku můžete zvolit jednu, nebo více. K družičkám se dříve také řadili družbové (mládenci), což ale v dnešní době není příliš obvyklé. Volba se samozřejmě odvíjí od přání nevěsty a ženicha podle toho, jakou funkci si přejí, aby družičky (nebo také mládenci) plnili. Jestliže jim mají být při přípravách a v průběhu obřadu i celé svatby oporou, pak je dobré vybrat na tento úkol své nejbližší kamarádky a kamarády, kteří se budou aktivně podílet již na předsvatební organizaci.

 

Družičkami mohou být i děti. Jejich funkce je však důležitá spíše hlavně při příchodu na obřad, kdy mohou z malých košíčků vystýlat snoubencům cestu lístky květů, případně nesou vlečku svatebních šatů nevěsty.

 

Pokud se rozhodnete pro více družiček najednou, nejprve pečlivě zvažte jejich schopnost spolupracovat, nežárlit na sebe a nevyvolávat mezi sebou nežádoucí rivalitu. Je bezpodmínečně nutné, aby se spolu dokázaly shodnout. Určitě nechcete v tak slavnostní den jako je svatba řešit zbytečné konflikty. Velmi se také osvědčuje, když si dospělé družičky mezi sebou zvolí tzv. hlavní družičku, která je natolik organizačně schopná, diplomatická a časově flexibilní, aby dokázala zajistit hladkou komunikaci a vzájemnou spolupráci mezi skupinou družiček, snoubenci a ostatními svatebními hosty.

 

Jestliže tedy máte mezi svými nejbližšími vybráno a shodli jste se na výběru vhodných kandidátek na funkci družiček, pak uspořádejte společné setkání, abyste s nimi projednali typ a barvu šatů. Jejich oblečení by mělo být pro všechny stejné, odpovídající střihem  šatům nevěsty a navíc v barvě, do které je celkově svatba laděna. Pro šaty družiček jsou vhodné barvy pastelové, měly by však být odlišné od barvy šatů nevěsty. Velmi důležité také je, aby družičky s návrhy svých šatů souhlasili.

 

 

Například volba klasických koktejlek z krajky nebo jemné pleteniny v délce po kolena jistě žádnou družičku nepohorší. Aktuální odstíny pastelově modrých barev, jako je tyrkysová, azurová, nebo akvamarín působí elegantně a přesto výrazně. Družičkami oblíbené jsou také šaty v barvě fialek nebo levandule. Nebojte se ani růžové či meruňkové. Svatební obřad v přírodě vhodně doplní společenské šaty družiček s jemným vzorem dnes tolik módních pestrobarevných květů.

 

Pokud budou družičkami také malé dívky, i pro volbu jejich šatiček platí stejná pravidla, jako pro družičky dospělé. To znamená, že by měly být v souladu s typem šatů nevěsty a měly by i barevně ladit se šaty dospělých družiček.

 

Malé děti, pověřené rolí družiček, se velmi rády zúčastňují důležitých aktivit, úměrně jejich věku jim zajistěte program a zapojte je do organizačních příprav, nebudou se nudit a zbytečně zlobit. Před obřadem je neváhejte pověřit nějakou pro ně atraktivní, leč snadnou spoluprací, jako je například pomoc při zdobení aut, rozdávání ozdobných stužek s myrtou příchozím svatebním hostům nebo třeba nabízení svatebních koláčků a cukroví.

 

Nezapomeňte také, že družičky při obřadu drží v rukách květiny. Kytice pro družičky nemusí být nijak velké, stačí vazba z několika kvítků, nejlépe takových, které obsahuje i svatební kytice nevěsty. Zároveň se svatební kyticí pro nevěstu a kyticemi pro družičky si také objednejte dostatek okvětních lístků, například růží nebo pivoněk, kterými pak naplníte již zmíněné dětské košíčky.

 

A ještě jedna důležitá poznámka na závěr, která by ale zrovna tak mohla být v úvodu. Týká se svatebního ROZPOČTU. Účast družiček na svatbě a náklady na jejich vybavení ho samozřejmě navýší. Nemusíte proto společenské šaty družičkám kupovat. Většina svatebních salónů je dobře vybavena a schopna vám zajistit zapůjčení, a to nejen pro družičky dospělé, ale i dětské šaty pro družičky malé, bez ohledu na jejich věk.

 

U dětských šatů mnohdy rozdíl v ceně mezi náklady na šaty zapůjčenými ve svatebním salónu a náklady na šaty zakoupenými může činit až 1000 korun.TOPlist